Receptes

Degustācija

Mazpulceni

Mazpulcēni novērtē cukurkukurūzu meksikāņu gaumē. 2003.gads vecajā Mežotnes skolā.

Kaķis

Arī mūsu kaķītis, ja nevar noķert peli, neatsakās no cukurkukurūzas. 2003.gads “Mākoņos”.

Suns

Sunītim kukurūza garšo ne sliktāk par viņa saldo ēdienu - kaulu. 2004.gads “Mākoņos”.

Ģimene

Cukurkukurūzas sezonā mēs aizmirstam par jaunajiem kartupeļiem un labprāt baudām cukurkukurūzas sautējumu. 2008.gads “Mākoņos”.

Skolas biedri

Vienā no gadskārtējām klases biedru tikšanās reizēm viesu namā “Namejs” arī degustējām cukurkukurūzu. 2009.gads.

M.Rītiņš

Daudzus gadus mūsu saimniecība piegādāja cukurkukurūzu slavenajam pavārmeistaram Mārtiņam Rītiņam. Varbūt to ir ēdis arī kāds restorānu “Vincents” apmeklējušais ārvalstu prezidents vai premjers. 2010.gads “Mākoņos”.

Pagatavošana

Vārīta cukurkukurūza

Notīra cukurkukurūzu no lapām un "matiem", nomazgā. Uzvāra katlā ūdeni, pievieno sāli un ievieto cukurkukurūzas katliņā, ļaujot tām vārīties 5 - 8 minūtes.. Izņem no katliņa un garšas uzlabošanai apsmērē ar sviestu (vēlams ar garšvielām) vai medu.

Cukurkukurūza meksikāņu gaumē

Notīra cukurkukurūzu no lapām un "matiem", nomazgā. Uzvāra katlā ūdeni, pievieno sāli un ievieto cukurkukurūzas katliņā, ļaujot tām vārīties 5 - 8 minūtes. Nedaudz atdzesētu norīvē ar citrona šķēli, apsmērē ar majonēzes un sarīvēta siera maisījumu, un apkaisa ar garšvielu maisījumu (čili).

Cukurkukurūza pankūkās

Notīrītas cukurkukurūzas graudus pievieno pankūku mīklai, labi samaisa un cep kā parastās pankūkas.

Uz pannas cepta cukurkukurūza

Notīra cukurkukurūzu no lapām un "matiem", nomazgā, apkaisa ar smalko sāli un liek uz pannas cepties, regulāri tās apgrozot. Cepšanā var izmantot gan eļļu, gan sviestu.

Ugunskurā vai uz grilla cepta cukurkukurūza

Nenoplēšot lapas, nomazgā cukurkukurūzu, nedaudz apkaisa ar smalko sāli un atkal piekļauj lapas kukurūzai. Liek uz grilla vai ugunskurā un cep līdz ir gatavas.

Cukurkukurūza ar pipariem

No notīrītām un nomazgātām cukurkukurūzām ar nazi nogriež graudus. Uzkarsē pannu, uzlej eļļu un uzber cukurkukurūzas graudus. Maisot pievieno sāli un piparus. Cepšanu beidz pirms kukurūza sāk brūnēt.

Cukurkukurūzas sautējums

Uz pannas eļļā sacep sagrieztu žāvētu cūkgaļu, pievieno smalki sagrieztus ķiplokus un saldos piparus, tomātus (var aizvietot vai papildināt ar citiem dārzeņiem, sēnēm)! Pievieno krējumu vai pienu. Pieber no vālītēm nogrieztus cukurkukurūzas graudus (Apmēram 1/2 no pārējiem dārzeņiem). Turpina karsēt 5 līdz 10 minūtes. Ieteicams pievienot nedaudz sagrieztus ābolus, saujiņu jāņogu (dzērveņu, brūkleņu un majonēzi! Protams neaizmirstiet piebērt melnos piparus, citas garšvielas (baziliku u.t.t.) kā arī sāli.

Olu kultenis ar cukurkukurūzu

Uz pannas eļļā sacep 4 - 6 vālīšu cukurkukurūzas graudus, pievieno sāli, piparus, krējumu. Sakuļ 4 olas ar pienu pievieno, labi samaisa un cep līdz gatavībai.

Konservēta cukurkukurūza

Ar nazi notīra cukurkurūzas graudus. Sapilda puslitra burciņās un uzlej vārošu ūdeni. Uz vienu burciņu pievieno pusotru tējkaroti sāls. Burciņas nosterilizē, aizvāko un noliek glabāties vēsumā.

Marinēti gurķi ar cukurkukurūzu

Trīslitra burkās kopā ar gurķiem un garšaugiem sapilda cukurkukurūzu, nepieciešamības gadījumā to sagriežot mazākos gabaliņos. Marinādi gatavo tādu pat kā gurķiem, arī sterilizāciju veic tādā pašā temperatūrā.

Cukurkukurūza ar burkāniem un krevetēm

Notīra 2 - 3 burkānus un sarīvē tos skaidiņās. Nogriež kukurūzas graudus 5 vālītēm Nogrieztos kukurūzas graudus samaisa ar krevetēm un burkāniem, pievieno divas saspiestas ķiploku daiviņas, divas olas, sāli, piparus, četras ēdamkarotes miltu. Izveido plācenīšus un cep tos.

Cukurkukurūza - zupās

Jebkurai gaļas - dārzeņu zupai tās gatavošanas nobeigumā pievieno ar nazi notīrītas cukurkukurūzas graudus.

Ediens

Diemžēl, ir daudz negodīgu cilvēku, kuri izmanto cilvēku nezināšanu un no zemnieku laukiem nozagto lopbarības kukurūzu tirgo kā cukurkukurūzu!

Iemācies tās atšķirt

Lopbarības kukurūza

# Mazāk olbaltuma

# Mazāk šķīstošo cukuru

# Vairāk cietes

# Sausa garša

# Ilgāk jāvāra ( 30 un vairāk minūtes ! )

Cukurkukurūza

+ Vairāk olbaltumu

+ Vairāk šķīstošo cukuru

+ Mazāk cietes

+ Maiga garša

+ Vārīt ne ilgāk par 5-10 minūtēm!

Lapas

Kā redzams no foto, tad mūsējām cukurkukurūzām, salīdzinot ar lopbarības kukurūzām, ir vairāk lapu.