Agrotehnika

Pirms sējas

Aršana, 2004.gada rudens

Miglošana ar piramīnu, 2005.gada maijs

Sēja un kultivēšana

Sēja
Sēja, 2003.gads
Diskrētā sēja
Diskrētā sēja, 2006.gads
Kultivesana
Kultivēšana, 2003.gads

2021.gads - problēmu gads

Sēja
Diskrētā sēja, 5.jūnijs
Diskrētā sēja
Sēja, 5.jūnijs
Kultivesana
Sēja, 28.jūnijs

28 gadu laikā, kopš audzēju cukurkukurūzu, pirmo reizi redzu šādu lauku pēc sējas. To var izskaidrot ar diviem iemesliem.

Pirmkārt, sējot ar diskrētās sējas metodi, sēklas nonāk apmēram 6 - 7 cm dziļumā. Turpretī, sējot ar rokas sējmašīnu Earthway, tās nevar iestrādāt dziļāk par 4 - 5 cm.

Otrkārt, traktorists safrēzēja augsni kā priekš kartupeļiem un tajā, protams, bija maz mitruma un rezultātā 5.jūnija sējums bija ļoti izretināts. 28.jūnijā augsne jau bija nosēdusies un pēc sējas uznāca lietus. Tāpēc sējums labi sadīga.

SECINĀJUMS: Izvairieties kukurūzu sēt kartupeļu vagu skaustos, kukurūza, atšķirībā no kartupeļiem, mīl cietu “gultu”.

Par audzēšanu

Cukurkukurūzas audzēšana nav sarežģīta. To var audzēt lielākās vai mazākās platībās visā Latvijā. To var audzēt gan savam patēriņam, gan realizācijai. Mēs tomēr negribētu ieteikt pirmajā gadā sēt lielāku platību par pushektāru, jo būs problēmas ar realizāciju.

Neieteiktu sēt arī tikai 10 - 20 sēkliņas (parasti tik daudz sēklu ir vienā importa sēklu paciņā).

Šai gadījumā Jūs, pirmkārt, nevarēsiet pat pārbaudīt lielāko daļu cukurkukurūzas ēdienu recepšu un, otrkārt, pastāv risks neko prātīgu neizaudzēt, jo pievērsīsiet pārāk maz uzmanības.

Augsnes izvēle, apstrāde un mēslošana

Cukurkukurūzas audzēšanai iesakām izvēlēties no vējiem aizsargātus un drātstārpiem tīrus laukus, dienvidu nogāzes. Jo sevišķi tas attiecas uz audzētājiem Vidzemē , kur iespējamas vēlākas pavasara un agrākas rudens salnas. Vislabāk sēt ir vieglās mālsmilts un smilšmāla augsnēs ar neitrālu augsnes reakciju pH 6 - 7.

Nezāļainus laukus iepriekšējā gadā vēlams nomiglot ar Raundapa tipa preparātiem.

Kukurūzai izvēlēto augsni jāapar rudenī, vienlaicīgi iearot kūtsmēslus. Ja nav pieejami kūtsmēsli, pavasarī augsnē var iestrādāt digestātu vai biohumusu 5 - 6 m3/ha.

Pavasarī pēc iespējas agrāk augsne jānošļūc. Pēc nošļūkšanas nepieciešams iestrādāt 600 - 800 kg/ha pilnmēslojuma (N:P:K:Mikro) ar līdzīgām N,P,K attiecībām. Pēc tam minerālmēsli jāiekultivē augsnē.

Pēc sējas, kad cukurkukurūza sasniedz 3 - 5 lapu attīstības stadiju, nepieciešams lauku papildus nomēslot ar amonija nitrātu 200 - 300 kg/ha.

Sēja un sējumu kopšana

Cukurkurūzu var audzēt gan no stādiem, gan tieši izsējot uz lauka. Sadīgušie kukurūzas stādi spēj izturēt līdz - 2 - 3 0 C uz augsnes. Lielāku salnu gadījumā tos vēlams nosegt ar agroplēvi.

Lai cukurkukurūza neienāktos visa vienlaicīgi, iesakām to sēt vai stādīt vairākos termiņos. Liepājas pusē, manuprāt, pirmais sējums atklātā laukā varētu būt jau ap 15. - 20.aprīli. Zemgales un Latgales dienvidos agrākais sējums varētu būt ap 1.maiju, turpretī Vidzemes augstienē un Ziemeļvidzemē - ne ātrāk par 15.maiju.

Mēs atklātā laukā esam sējuši, sākot no 1.maija līdz 28.jūnijam. Tiesa, mēs tomēr neiesakām sēt pēc Līgo svētkiem.

Audzēšanai no stādiem iesakām sēt konteineros katrā pa 2 sēkliņām. Tā būs droša garantija, ka neviens konteiners nebūs tukšs un ātrāk iespējams pārstādīt. Audzējot no dēstiem, jārēķinās, ka nevar ļaut augiem pāraugt, jo pēc tam cukurkukurūza nīkuļos. Pārstādīšanu ieteicams veikt ne vēlāk kā 3 - 4 lapu attīstības stadijā. Cukurkukurūzas dīgsti kastītēs vai konteineros parādīsies 1 nedēļu pēc sējas. Sadīgušos pārus iesakām pārstādīt 30 - 45 cm atstatu vienu no otra. Attālums starp rindām 70 cm (kartupeļu vagu platums). Var, protams, sēt arī kastītēs, bet tad jāizstāda vēl ātrāk, jo kukurūzas saknes augot sapinas.

Lai pasargātu augus no sakņu puves un drātstārpiem, kodināšanai iesakām lietot kādu no graudaugu kodinātājiem.

Visērtākā cukurkukurūzas sēja ir, lietojot speciālo rokas sējmašīnu "Earthway", kurai komplektā līdzi nāk speciāli cukurkukurūzai paredzēti diski . Ar to viens cilvēks var apsēt līdz 1/2 ha iepriekš samarķēta lauka. 1 ha apsēšanai nepieciešams apmēram 25 - 30 kg mūsu selekcionēto sēklu. Sēšanas dziļums 4 - 5 cm. Sēklu dīgtspēja divu gadu laikā būtiski nesamazinās, tādejādi to pārpalikumu iespējams izmantot arī nākošajā gadā. Rindstarpu platumu mēs izvēlamies 70 cm. Šāds minimālais attālums nepieciešams, lai vēlāk ērti būtu iespējams novākt gatavās vālītes. Sējumus jāsāk kopt uzreiz pēc sējas. Pēc retināšanas atstatums starp augiem 15 - 25 cm. Vidējais augu skaits ir 6 - 7 uz 1 m2. Rindstarpas var droši rušināt līdz augi sasniedz 15 - 20 cm augstumu. Ja lauks nav stipri nezāļains, pietiek ar divreizēju kaplēšanu. No tās var izvairīties, lietojot kukurūzas herbicīdus.

Ieteicams izlauzt no saknes augošās pazares, jo pie lielas augu biezības tās samazina mitruma un barības vielu daudzumu augsnē, kā arī ražo vēlas kroplas papildus vālītes.

Produkcijas novākšana

Uz viena auga vidēji nogatavojas 1 vālīte, retāk 2. No 1000 m2 kukurūzas audzēšanai labvēlīgos gados var ievākt līdz 0,3- 0,5 tonnas vālīšu.

Divas nedēļas pēc cukurkurūzas masveida ziedēšanas sākuma uzmanīgi jāpataisa vaļā to vālīšu gali, kuru drīksnas (mati) ir sākušas brūnēt. Ja graudi ir dzelteni, tad varam veikt pirmo degustāciju. Attaisītās vālītes pēc tam uzmanīgi aizver.

Atkarībā no laika apstākļiem, pēc nedēļas - divām kukurūzas rindas pārstaigā otrreiz. Pirmās atklātā laukā sētās cukurkukurūzas vālītes ienākas augusta sākumā, bet par pēdējā sējuma ražu varam priecāties līdz pat oktobra sākumam.

Cukurkukurūzai nevar ļaut pārgatavoties. Vālītes, kurām graudi kļuvuši krunkaini un starp tiem izveidojušās spraugas, ir derīgas tikai lopbarībai. Atšķirībā no daudzām importa sēklām iegūtās cukurkurūzas, mūsējām gatavības periods ir ilgāks.

Audzēšanas problēmas

Cukurkukurūza vislabāk aug un nogatavojas karstās un ne pārāk sausās vasarās. Tādās vasarās kā 2002.gads, kukurūzai trūka mitrums un vēlāk sētām ( 8.jūnijā) raža bija daudz mazāka nekā 4.maijā sētajām.

Ja laukā ir daudz drātstārpu, sēklas nav kodinātas ar insekticīdiem un iesētas pārāk seklu, tad lielu postu sējumiem nodara vārnas.

Ja ziedēšanas laikā nepārtraukti līst, tad kukurūzas vālītes netiek pietiekoši apputeksnētas un vālītēm izveidojas no graudiem tukši gali.

Rudens salnām ir divējāds efekts, no vienas puses cukurkukurūzas augšana apstājas, bet no otras puses tās vēsumā ilgāk uzglabājas.

Aicinām kļūt par Investīciju kooperatīva Baltic Investment Umbrella biedriem ar perspektīvu nākotnē uzkrāt sev pensiju kapitālu!